Ważne! W sprawie planów likwidacji pociągu do Wrocławia.

Było pismo do Ministerstwa Infrastruktury w obronie naszego połączenia z Wrocławiem, jest też i pismo do nowego prezesa PKP Intercity S.A.

Bo Kochani musicie wiedzieć w kontekście naszych starań o kilku bardzo ważnych rzeczach.

Pierwsza jest taka, że PKP Intercity ma potencjał taborowy i organizacyjny,
aby zrealizować w nowym rozkładzie połączenie Hrubieszów-Wrocław. Nawet jeśli będzie to pociąg jadący dawną trasą przez Mielec (a takie są plany). Przy połączeniu w Krakowie z pociągiem jadącym dalej do Wrocławia, może to nawet dać historycznie krótkie czasy przejazdu.

Druga jest zaś taka, że pomysły skracania relacji pociągu IC „Hetman” (Hrubieszów – Wrocław) do Krakowa i wpychania na ten ucięty  odcinek dzierżawionych szynobusów to zwyczajnie transportowy sabotaż dla naszego peryferyjnego regionu.

Jest to oznaka tego, że ktoś nie odrobił lekcji nie tylko z roku 2018 ale także i 2009. Tego typu propozycja jest skrajnie karykaturalną wersją zachodnich rozwiązań z połączeniami dowozowymi do głównych węzłów komunikacyjnych, spiętych kolejami dużych prędkości. Karykaturą, która zwyczajnie kompromituje w oczach pasażerów podobne idee.

Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze modernizacja węzła kolejowego w Katowicach, która potrwa kilka lat i będzie powodować liczne utrudnienia. W takiej sytuacji możemy zapomnieć o tym, że ktokolwiek zagwarantuje skomunikowanie pociągów z Wrocławia/Opola/Gliwic/Katowic z pociągiem Kraków – Hrubieszów!

Finalnie więc jeździć będzie do Hrubieszowa pusty pociąg, używany co najwyżej przez mieszkańców Mielca i Tarnobrzega jako dojazdówka do Krakowa. Do tego jeszcze PKP Intercity będzie musiało słono zapłacić za dzierżawę taboru, który… wykorzystany będzie sprzecznie z przeznaczeniem. To przywodzi na myśl najgorsze metody wygaszania popytu z przełomu wieków.

Zachęcamy do zainteresowania sprawą parlamentarzystów z naszego okręgu. Szczególnie duża odpowiedzialność spoczywa na przedstawicielach komitetu Trzeciej Drogi, któremu przypadło Ministerstwo Infrastruktury.

Powiązane linki :

[1] Pismow do Ministerstwa Infrastruktury w sprawie IC „Hetman” w rozkładzie jazdy 2024/2025 http://pdhr.pl/2024/04/wazne-czy-pociag-do-wroclawia-jest-zagrozony/

[2] Odpwiedź udzielona z MI  https://pdhr.pl/2024/04/2045/

ICMI052024

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *