Odpowiedź Ministerstwa Infrastruktury w sprawie kontynuacji Kolej+ i Przystanek+

Załączamy odpowiedź jaką otrzymaliśmy od Ministerstwa Infrastruktury w sprawie kontynuacji projektów z programu Kolej+ (chodzi o modernizację i elektryfikację odcinka Rejowiec – Zamość Szopinek wraz z budową łącznicy w Zawadzie) oraz przyszłości „Programu Przystankowego”.

W charakterze uzupełnienia abyśmy wszyscy mieli pełen obraz aktualnej sytuacji. Ministerstwo analizuje projekty ale jednocześnie trwają nad nimi prace. Przykładowo PKP Polskie Linie Kolejowej cały przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na prace projektowe dla modernizację i elektryfikacji odcinka Rejowiec – Zamość Szopinek wraz z budową łącznicy w Zawadzie. Inne z zadań lubelskiego Kolej+ są na etapach podpisywania umów z wykonawcami dokumentacji projektowej lub już w trakcie prac projektowych. Oczywiście gotowe dokumentacje projektowe mogą zawsze pomóc ocenić finalną efektywność projektów. Pamiętajmy jednak, że w przypadku odcinka Rejowiec – Zamość + łącznica, mówimy o połączeniu dwóch największych miast województwa a jedynym budowanym całkowicie od podstaw (choć i tak w śladzie starotorza) odcinkiem byłaby krótka łącznica.

W kwestii „programu przystankowego”  mamy jasną informację, iż decyzje na temat przyszłości nie zostały podjęte. Musimy jednak sprostować pewną rzecz. Otóż Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego nie zwracał się z prośbą o „usunięcie lokalizacji [z odcinka Zamość – Hrubieszów – przyp. PdHr]” z programu przystankowego. Nie zostały póki co złożone deklaracje obsługi tego odcinka pociągami regionalnymi. W języku urzędowym brak wyrażenia chęci korzystania na danym etapie nie oznacza tego samego co wnioskowanie o usunięcie propozycji z listy. Z naszej strony możemy dodać, iż już niebawem w ramach odpowiedzi na stanowisko UMWL zgłosimy nasze propozycje rozszerzenia siatki połączeń regionalnych o odcinek Zamość Wschód – Hrubieszów Miasto na bazie obowiązujących rozkładów jazdy i planów pracy taboru.

MI032024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *