Pociągiem wciąż niedrogo

Ostatnio o podróżach pociągami media mówiły głównie w kontekście podwyżek cen biletów. A jak sytuacja wygląda w rzeczywistości? Czy pociągi są drogie? Sprawdźmy aby rozwiać kilka wątpliwości.

 Hrubieszów – Werbkowice – Zamość

Rankiem każdego dnia z Hrubieszowa wyruszają dwa pociągi: O 5:39 (do Wrocławia) i 6:47 (do Kołobrzegu). Z Werbkowic odjazdy są odpowiednio o 5:50 i 6:57.

Z Hrubieszowa do Zamościa pociągiem jedzie się 45 minut. Z Werbkowic do Zamościa 32 minuty. Przyjedziemy więc do Zamościa odpowiednio na 6:22 i 7:28. W Zamościu zaś możemy wysiadać na przystanku Zamość Wschód w sercu osiedla Zamoyskiego – 5 minut piechotą od popularnego „Elektryka” (ZSP nr 3). Albo na przystanku Zamość Starówka (centrum komunikacyjne) przy Peowiaków (niedaleko sanepidu i starostwa).

Jak to wygląda cenowo? Na dziś ceny biletów na najbliższe 7 dni to: 8zł – bilet normalny Hrubieszów / Werbkowice – Zamość, 5,04zł bilet dla posiadacza ważnej legitymacji szkolnej, 4zł bilet dla posiadacza ważnej legitymacji studenckiej, 5,60zł dla pasażerów, którzy ukończyli 60 lat (trzeba przedstawić przy kontroli dokument potwierdzający wiek).

Do Hrubieszowa oba pociągi powracając wieczorem, zapewniając ostatnie w ciągu doby możliwości dotarcia z Zamościa (ostatni bus jest niestety już o 18 z Zamościa). Pociąg z Kołobrzegu przybywa do Hrubieszowa na  21:22, zaś z Wrocławia na 22:15.

Zatem  – przykładowo – na najbliższy tydzień, mając ważną legitymację szkolną można wykupić sobie przez internet 5 biletów na poranne dojazdy do Zamościa za łączną kwotę 25,2zł. Albo będąc seniorem wykupić sobie przez internet na najbliższe dwa tygodnie kilka biletów na poranne dojazdy za podobną kwotę.

Hrubieszów – Lublin

Z Hrubieszowa do Lublina pociągiem jedziemy 2 godziny i 50 minut. Z Werbkowic 2 godziny i 39 minut. Jak taka podróż wygląda cenowo? Na dziś ceny biletów na wszystkie z najbliższych 7 dni to: 23zł – bilet normalny Hrubieszów / Werbkowice – Lublin, 14,5zł bilet dla posiadacz ważnej legitymacji szkolnej, 11,30zł bilet dla posiadacza ważnej legitymacji studenckiej, 16,1zł dla pasażerów, którzy ukończyli 60 lat (trzeba przedstawić przy kontroli dokument potwierdzający wiek).

Zatem – przykładowo – w nadchodzącym tygodniu jeśli ktoś ma taką potrzebę, to może zorganizować sobie dzienny wyjazd do stolicy województwa (z Hrubieszowa o 6:47 i powrót na 21:22)  za łączną kwotę 46zł. Jeśli ukończył 60 lat to zapłaci za to w granicach 33zł.

Inne przykładowe relacje

Zerknijmy sobie przykładowo na bilety w innych bardziej lub mniej popularnych relacjach na – przykładowo – najbliższy poniedziałek 30 stycznia (pasażerowie często z właśnie takim wyprzedzeniem kupują bilety). Podane kwoty są cenami biletów normalnych od których obowiązują oczywiście zniżki ustawowe (uczeń 37%, student 51%) lub handlowe (senior 30%).

Hrubieszów – Warszawa  68zł

Hrubieszów – Rzeszów Główny  50,4zł

Hrubieszów – Kraków 73,15zł

Podsumowanie

Bardziej doświadczeni podróżni po przeczytaniu tego wpisu od razu domyślą się jaka jest tajemnica kolejowego cennika. Chodzi o to, że w dużej mierze cena zależna jest od stopnia wyprzedania biletów na dany pociąg w momencie w którym kupujemy. Zatem im mniejszy % miejsc jest zajęty na danym odcinku, tym tańsza ofertę zaproponuje nam system sprzedaży. Działa więc to trochę na zasadzie, kto pierwszy ten lepszy i co najważniejsze, kto kupi przez internet ten zawsze będzie na plus.

Rosnące ceny energii (paliwo, węgiel) i ich konsekwencje widzimy wszyscy i uciec przed nimi czasem nie sposób. Często jednak spotykamy się z sytuacjami w których wielu ludzi zwyczajnie nie wie o tańszych alternatywach lub nie wie  jak z nich skorzystać. Dzielmy się zatem wiedzą o tym jak podróżować taniej i korzystajmy z okazji jakie dają nam w tym przypadku połączenia kolejowe. Są one często całkiem atrakcyjne. Trzeba jednak poświęcić chwilkę na oswojenie się z internetowymi kanałami sprzedaży.

Jedna myśl nt. „Pociągiem wciąż niedrogo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *