Czy pamiętacie Państwo, gdy poruszaliśmy sprawę modernizacji linii kolejowej Rejowiec – Zamość z programu Kolej+? Był to dokładnie ten wpis na platformie Facebook: https://www.facebook.com/PociagiemDoHrubieszowa/posts/pfbid02zdPDZbaPXzeucJcCKQpdxJcRQ7HL3xJy6UGXtGDqTzHRrxhS1cNNGhRBEtYsZ1S3l
Jednym z koronnych argumentów inwestora (PKP PLK) przeciwko budowie łącznicy w Zawadzie i za tym aby zastąpić ją 15 km pętli w koło Zamościa, była konieczność budowy na 1,5km odcinku łącznicy wiaduktu na torami linii LHS, przejścia pod linią wysokiego napięcia i następnie budowa drugiego wiaduktu na drogą krajową nr 74. Argument ten właśnie znika.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad opublikowała warianty przebiegu północno-zachodniej obwodnicy Zamościa od Bodaczowa do Sitańca. Przebieg tych wariantów można zobaczyć tutaj[1]. Realizacja drogowej obwodnicy Zamościa wyniesie znaczą część ruchu drogowego ze starego odcinka drogi krajowej numer 74 między Zawadą i Płoskiem. Tym samym zniknie potrzeba projektowania wiaduktu kolejowej łącznicy nad starym ciągiem drogi krajowej pod Zawadą. Skrzyżowanie to będzie można ulokować w poziomie szyn i zabezpieczyć rogatkami. Nie będzie więc problemów z dużymi deniwelacjami w śladzie linii kolejowej.
[1] https://www.gov.pl/…/kolejny-krok-do-budowy-obwodnicy… – Warianty przebiegu obwodnicy drogowej Zamościa w ciągu DK74.

