Jak podróżować taniej?

Niedawno zakończył się okres świąteczno-noworoczny, a już za niedługo pierwsza grupa województw rozpocznie ferie zimowe. Przez ostatni miesiąc zebraliśmy trochę doświadczeń, oraz mamy sporo spostrzeżeń (w tym także otrzymanych od Was). Będziemy więc systematycznie podpowiadać, doradzać lub próbować interweniować, na tyle na ile potrafimy.

Chyba wszyscy znają ustawowe zniżki dla uczniów (-37%) lub studentów (-51%), które obowiązują w pociągach. Ale już nie wszyscy wiedzą, że na tym możliwość zaoszczędzenia się nie kończy. Dziś więc kilka słów z myślą o tych, którzy pociągiem ostatnio jechali pewnie dawno temu.

 BILET DLA SENIORA

Pasażerowie, którzy mają 60 lat lub więcej, mogą skorzystać z 30% zniżki w pociągach PKP Intercity (więc także w „naszym” IC „Hetman”)! Nie trzeba być ani emerytem, ani rencistą oraz nie trzeba posiadać legitymacji z ZUS. Wystarczy, że będziemy mieli ze sobą dokument ze zdjęciem potwierdzający nasz wiek. Pamiętajmy o tym, bo  internetowy system sprzedaży, ani tym bardziej konduktorzy o wiek z reguły nie pytają ;).

https://www.intercity.pl/pl/site/dla-pasazera/oferty/krajowe/bilet-dla-seniora.html

BILET WEEKENDOWY

Jeśli planujemy krótki wyjazd na weekend, to warto zastanowić się, czy nie opłaci się nam zakupić biletu weekendowego. Kosztuje on 81zł na klasę 2, lub 111zł w klasie 1 i możemy na nim jeździć dowolnymi pociągami IC (taki jak „nasz” IC „Hetman”) lub TLK, od godziny 19 w piątek, do godziny 6 rano w poniedziałek. Jeśli trafia nam się tzw. długi weekend, to bilet weekendowy obowiązuje od 19 w dniu poprzedzającym pierwszy dzień wolny, do 6 rano w dzień roboczy następujący po ostatnim dniu wolnym.

Przykład jak to działa. Załóżmy, że chcemy na weekend wyjechać z Hrubieszowa do Rzeszowa i nie przysługują nam żadne zniżki. Za bilet normalny (jeśli nie kupujemy z wyprzedzeniem) zapłacimy 56zł. W obie strony wyjdzie więc 112zł – trochę drogo. Dlatego warto kupić sobie bilet weekendowy. Wtedy podróż w obie strony kosztować nas będzie 81zł

Co ważne, jest to bilet imienny, więc musimy wypisać na nim swoje imię, nazwisko oraz numer dokumentu potwierdzającego tożsamość (bez tego bilet może być potraktowany jako nieważny!)

Do biletu weekendowego przysługuje nam też bezpłatna miejscówka, którą możemy pobrać w internecie albo u konduktora w pociągu. Warto spróbować ją pobrać, by mieć swoje miejsce siedzące (przy okazji będziemy „policzeni” w „naszym” pociągu 😉 ).

Jest jeszcze droższa wersja biletu weekendowego rozszerzona także o ekspresy i ekspresy premium obsługiwane pendolino. Ale o tym przeczytacie, klikając w link do strony IC.

https://www.intercity.pl/pl/site/dla-pasazera/oferty/krajowe/bilety-weekendowe.html

KARTA DUŻEJ RODZINY

Jeśli jesteśmy posiadaczami karty dużej rodziny, to możemy skorzystać ze zniżki 30% w pociągach PKP Intercity. Jedynym warunkiem jest to byśmy jechali razem z innym posiadaczem tejże karty, niezależnie od przynależności rodzinnej. To znaczy, że jeśli w podróż wybiera się tylko jeden rodzic z jednym dzieckiem lub sami rodzice, którzy posiadają kartę dużej rodziny, to przysługuje im zniżka 30%. Oferta ta łączy się także z innymi ulgami ustawowymi, więc np. uczeń z kartą dużej rodziny i legitymacją szkolną skorzysta zarówno z 30% jak i ustawowych 37% zniżki uczniowskiej!

https://www.intercity.pl/pl/site/dla-pasazera/oferty/krajowe/oferta-duzej-rodziny/

BILET RODZINNY

Jeśli podróżujemy w grupie od 2 do 5 osób, a jedną z nich jest dziecko, które nie ukończyło 16 lat, to możemy wszyscy skorzystać ze zniżki 30%. Oczywiście musimy przedstawić dokument potwierdzający wiek dziecka.

https://www.intercity.pl/pl/site/dla-pasazera/oferty/krajowe/bilet-rodzinny.html

Jak widać, opcji by podróżować o co najmniej 30% taniej trochę jest. Warto o tym wiedzieć, bo czasem mając świadomość takiej zniżki nie trzeba się bać nawet podróży na krótkiej trasie np. z Hrubieszowa albo Werbkowic do Zamościa, na przystanek Zamość Wschód (koło „Elektryka”) lub Zamość Starówka (przy ul. Peowiaków)

Pełną listę ulg handlowych jakie stosuje PKP Intercity znaleźć można na stronie https://www.intercity.pl/pl/site/dla-pasazera/oferty/krajowe/

Na inne pytania być może odpowie PRZEWODNIK PODRÓŻNEGO, który przygotowaliśmy jakiś czas temu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *